Ovoce či zelenina? Otázka, kterou si zajisté pamatuje každý z nás ještě ze školních lavic. Pokud se však tímto problémem zabývat nebudeme můžeme konstatovat, že rajče je dužnatý plod, který má velmi zajímavou a lahodnou chuť. Pro lidský organismus je konzumace rajčat více než vhodná, i proto
je zřejmě nacházíme na většině zahrádek. V našich podmínkách je možné rajčata pěstovat v různých variantách. Velmi oblíbená jsou například keříková, kterým se může dařit i na balkónech.
Odrůdy rajčat
Rajčata jsou buď odrůdy tyčkové nebo keříkové. Tyto rostliny plodí různě veliké a barevné plody, které jsou nejčastěji červené nebo žluté. Výjimkou však nejsou ani plody oranžové apod. Jsou velice bohaté na různé vitamíny, minerály a vlákninu. Rajčata je možné pěstovat ve skleníku, v záhonku, ale i v květináči.
Vhodné podmínky pro pěstování rajčat
Rajčata jsou poměrně specifická, co se požadované teploty týče. Ideální teplota pro jejich pěstování je okolo 27°C. Pokud je tato nižší nebo vyšší rostlina může přestat růst a plodit. Obrovskou výhodou při pěstování této rostliny je to, že rajče není náročné na typ půdy. Je však vhodné volit takovou, která je úrodná. Půda by měla být samozřejmě hnojena, a to buď kompostem a nebo hnojivy, která jsou k těmto účelům speciálně určena. Pamatujte na to, že rajče potřebuje ke svému vývinu velmi mnoho živin. V opačném případě se větší úrody nedočkáme. Rajče potřebuje ke správnému růstu také dostatek vody. Rostliny zaléváme tak, aby nebyly mokré listy, a to ani stonek.
Výsadba rajčat a jejich pěstování
Rajčata si můžete vypěstovat buď v domácích podmínkách od semínka, ale rovněž lze zakoupit již povyrostlé sazenice. Ze semínek lze sazeničky vypěstovat v květináčích a ve chvíli, kdy již mají několik lístků a venku nehrozí mrazy, tak je možné je zasadit do půdy. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že se rostliny rozrostou. Při výsadbě tak myslete na to, že potřebují mít dostatek prostoru.
Pokud se chystáte pěstovat rajčata tyčková, nezapomeňte na jejich podporu. Vyšší rostlinu je třeba vždy přivázat k nějaké tyčce či lati, aby se rostlina nezlomila. Keříkovým rajčatům se bude velmi dobře dařit i v květináči na balkónu, volte však spíše odrůdu cherry či mini.
Růst rostliny a množství plodů lze správnou péči mnohdy také ovlivnit.
Pravidelné hnojení nám zajistí mnohem větší úrodu než v případě, kdy hnojit nebudeme. U tyčkové odrůdy je také důležité odštipovat výkonky, jenž rostou z boku. Tyto mohou později rostlinu velmi oslabovat.
S chorobami i škůdci lze úspěšně bojovat
Stejně jako jiné rostliny i rajčata mohou být napadena nejrůznějšími škůdci a chorobami. Nejčastěji se zřejmě setkáváme s plísní. Základním preventivní opatřením je to, že po každé sezóně je třeba odstranit veškeré pozůstatky rostlin. V těch se totiž mohou ukrývat různé choroboplodné zárodky,
které mohou následující rok napadnout nové sazenice. Abychom výskytu chorob a škůdců předcházely, je také nutné rostliny pravidelně kontrolovat a s případnou léčbou začít co nejdříve. V obchodech jsou k dostání nejrůznější přípravky, které nám s tímto bojem mohou pomoci.
Komentáře