Když se řekne gabion, jen málokdo bude vědět, co si pod tímto pojmem vlastně představit. Pokud bychom ale řekli drátěná klec naplněná kamením, pak by asi většina z nás okamžitě věděla, o čem je vlastně řeč. Využití gabionu je opravdu pestré a jeho design dodá každému pozemku zajímavý šmrnc. Jak ho na své zahradě použijete vy?
Jak vlastně vzniklo slovo gabion?
Ještě se na chvíli vraťme k onomu slovíčku, které jste možná ani vy až do této chvíle neznali. Termín gabion vznikl od italského slovíčka gabbione, což je v překladu klec či koš. Gabion je v podstatě drátěná konstrukce, která se naplní kamením a ze shora se uzavře. Další alternativou je vyplnění drátěné konstrukce sklem, dřevem nebo třeba hrubým štěrkem.
Různorodé využití
Jak jsme již zmínili na samotném začátku dnešního článku, využití gabionů je více než pestré. Ačkoli dříve sloužil především ke zpevnění svažitého terénu okolo silnic, v dnešní době má mnohem širší uplatnění.
Velmi často můžeme gabion vidět v podobě plotu, výjimkou není ani terasa postavená právě z drátěné konstrukce vyplněná některým přírodním materiálem. Mimo jiné se gabion uplatňuje jako originální prvek využívaný pro stavbu záhonu, altánu nebo třeba pergoly.
Postavit gabion není až tak složité
Drátěná konstrukce a mnohdy velké kusy kamení působí na první pohled velmi robustně, a co se stavby týče, tak i poměrně složitě. Stavba gabionu přitom ve skutečnosti není tak složitá.
Hlavní konstrukce je tvořena sítí vytvarovanou buď do kvádru, nebo do krychle. Jakmile budete mít hotový koš, jehož tvaru můžete docílit za pomoci spirálového drátu, spon nebo háčků, pak jen stačí naplnit a ze shora uzavřít. Velmi důležité je věnovat pozornost zpevnění a vyrovnání povrchu, na který gabion umístíte – terén lze zpevnit zhutněním. Při vyšších stavbách je nutné použít jako podklad betonovou desku, v ideálním případě vyztuženou železem.
Komentáře