Na první pohled se nám to může zdát jako obyčejná zahradnická práce, ale opak je pravdou. Dostatečné okopávání poskytne rostlinám natolik potřebný kyslík, půda se kvalitně provzdušní a rostlinám se tak lépe daří. Tato činnost je přinejmenším stejně důležitá jako zavlažování, takže bychom ji neměli podceňovat. Okopávání provádíme nejčastěji pokud možno motykou, aby nedošlo k porušení kořenů. Celkem budeme potřebovat pět různých druhů motyček. Široká je ideální k pletí a na mělký okop. Těžká se hodí úpravě terénu, překop kompostu a také pro práci kolem stromů. Dvojitou pro pletí a okopávání v oblasti s úzkými řádky. Tažnou na odstranění kořínků plevele a poslední pátou motyčku potřebujeme na skalky či květinové záhony. Vykopaný plevel dáme do kompostu, pokud již nekvete. V takovém případě ho na kompostu ještě posypeme vápnem.
Nezapomínejte také na dostatečné kypření půdy
Pokud půdu nezkypříme začne brzy propouštět do ovzduší zbytečně mnoho vláhy, která je pro rostliny velmi důležitá a vlastně na ní závisí celý jejich vegetativní život. Největší množství vláhy z půdy uniká, když se na ní vytvoří již takzvaný škraloup. Proto by se půda měla kypřit vždy když se v ní nachází velké množství vody z důvodu zabránění jejího vypařování. Kypřením i okopáváním bojujete proti růstu plevelu a je tak ideální ho provádět po celý rok. Nejideálnější metodu je v létě kypřit a okopávat pouze mělce.
Rytí – Jak ho správně provádět?
Rytím se označuje činnost, kdy dochází k rozrušování půdy rýčem, lopatou či jiným zahradnickým náčiním. Ideální je ovšem vždy použít, pokud je to možné rýč. Špičatý je vhodnější k rytí v těžkých nebo kamenitých půdách, zatímco rýč rovný je vhodnější na zarývání hnoje a kompostu či pro práci v lehkých i středně těžkých půdách. Pořídit si můžete také rycí vidle usnadňující rytí v letním období. Rýt musíte vždy tak, že půdu takzvaně krájíme a obrátíme. Důvod je ten, aby se spálené živiny mohly dostat opět zpět na povrch.
Mulčování
Mulčování je nezbytnou zahradnickou činností, jestliže chceme zabránit růstu plevele, provést estetické sjednocení plochy nebo zajistit optimální teplo i vlhkost zeminy. Rovněž také zabraňuje vysychání půdy, stejně jako také zamezuje tvorbě takzvaných půdních škraloupů. Omezuje půdní erozi, ale především chrání kořeny rostlin před velkými mrazy a v jarním období před předčasným rašením vlivem zvýšených teplot. Správně provedené mulčování zvyšuje činnost mikrobů čímž půdě zajistí dostatek živin. Mulčujeme zejména kůru, listím, slámou či pokosenou trávou. Použít můžeme rovněž polypropylenovou fólii, která zvyšuje činnost půdních mikroorganismů, omezuje růst plevele, ale také zvýší zádržnost vláhy. Věnujte péči o vaši půdu dostatek času a výsledek se již brzy dostaví.
Komentáře