Okrasné zahrady

Chcete mít na zahradě pergolu? Víme, nad čím se před jejím pořízením zamyslet

0
pergola

Mít na své zahradě pergolu vůbec není na škodu. Lze ji využít pro příjemné posezení, zároveň může posloužit jako dekorační prvek vašeho pozemku. Stále více lidí nechává pergolu porůst rostlinami, což vytvoří nejen příjemný stín, ale zároveň se z pergoly stane perla zahrady. Chtěli byste mít na své zahradě pergolu? Poradíme vám, nad čím se před jejím pořízením zamyslet.

Máte pro ni vhodné místo?

Volba místa pro umístění pergoly je velice důležitá. Pakliže chcete pergolu využívat nejen k odpočinku, ale třeba i pro grilování nebo posezení s přáteli, měli byste pro ní najít takové místo, které je chráněné před větrem a zároveň je přístupné z domu.

Pergolu je možné postavit buď volně do prostoru, z praktického hlediska by neměla být daleko od domu, stejně tak je možné postavit ji na terasu, jež k domu přiléhá.

Jaký materiál pro pergolu vybrat?

Asi nejčastější alternativou je dřevo, které je cenově dostupné a vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiál, nedojde k narušení přírodního vzhledu zahrady. Které dřevo je pro pergolu ideální?

  • borovicové dřevo – obsahuje vyšší množství smolných látek
  • dubové dřevo – ano
  • bukové dřevo – ano
  • jedlové dřevo – po opracování se štípe
  • červený cedr – v posledních letech stále oblíbenější, nepotřebuje žádnou impregnaci, cenově vyjde draho

Jaké vybrat zastřešení?

Pokud se při využívání pergoly nechcete omezovat na přízeň počasí, měli byste se zamyslet nad jejím zastřešením. Díky zastřešení získáte venkovní prostor, který budete moci využívat i v dešti nebo tehdy, kdy bude nemilosrdně pražit horké sluníčko.

Pro zastřešení vybírejte lehčí materiály, které nebudou zbytečnou zátěží pro konstrukci – nabízí se například trapézové plechy.

Je potřeba investovat do zástěny?

Při posezení venku vám může příjemný dojem zkazit vítr, proto nebude na škodu, když pouvažujete i nad zastíněním pergoly s její větrné strany. K tomuto účelu mohou posloužit stahovací rolety, pokud chcete dosáhnout přírodního vzhledu, můžete se spolehnout na rákosové i bambusové rohože.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like

Komentáře

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *