Okrasné zahrady

Chcete mít na zahradě vlastní zurčící vodopád? Můžete!

0

Mít na zahradě svůj vlastní zurčící vodopád a kdykoli se tak moci kochat tím romantickým výhledem? Inu, to je tajný sen celé řady nadšených zahrádkářů, pro které není jejich zahrada pouze obyčejným pozemkem přiléhajícím k domu, ale naopak jí vnímají jako svou soukromou oázu klidu a na jejím designu si dávají patřičně záležet.

Formální nebo neformální vodopád

Vodopád může mít podobu buď formální, nebo neformální. Pod pojmem formální vodopád si můžete představit ostré geometrické tvary a sestavu z cihel či betonových prvků, které mají přísně pravidelný tvar. Neformální vodopád je naopak ten, který ctí přírodní charakter, nemá pravidelné tvary a jeho strany jsou zdobené skalkou.

Jakou bude mít podobu

Dále se budete muset rozhodnout, jakou šířku a délku bude vodopád na vaší zahradě mít – zde vám jako užitečné vodítko může posloužit právě vaše zahrada. Máte-li zahradu menší, můžete se rozhodnout pro dlouhý a úzký vodopád, který ji opticky prodlouží. Naopak pokud máte velkou zahradu, zvolte vodopád nízký, jenž váš pozemek opticky zkrátí.

Správný výběr místa

Výběr místa pro vodopád je klíčový. Nepsané pravidlo udává, že byste měli vodopád propojit s jezírkem, přičemž velikost vodopádu by měla odpovídat velikosti jezírka. Při výběru místa je také důležité brát v potaz rozvodové sítě a okolí vodopádu.

Jak se buduje vodopád?

V první řadě je potřeba natáhnout rozvodové sítě, bez kterých se neobejde čerpadlo ani osvětlení. Při výstavbě vodopádu budete nuceni použít těžkou techniku, kdy se můžete spolehnout buď na bagr určený na modelaci terénu, nebo se můžete obrátit na jeřáb sloužící k přemísťování kamenů.

Nezapomeňte na výběr čerpadla – ponorné čerpadlo můžete umístit přímo do jezírka, zkrátka mu vyberte takové místo, aby čerpadlo zbytečně nerušilo celkový dojem. Ještě si dovolíme doporučit, abyste při výběru čerpadla sledovali, zdali je jeho součástí filtr na zachytávání nečistot.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like

Komentáře

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *