Zeleninové zahrady

Cibule jak na sadbu?

0
pěstování cibule

Cibule patří mezi zeleninu, která je velmi bohatá na vitaminy. Je rovněž i přírodním antibiotikem a ukrývá v sobě i blahodárné minerální látky, které jsou našemu tělu více než prospěšné. Pokud si tedy chcete na své zahrádce vypěstovat tuto blahodárnou zeleninu, která nesmí chybě v žádné kuchyni, a toužíte po tom, abyste sklidily nejen stejně velké cibulky, které jste v dubnu zasadily, ale opravdu pořádné cibule, je ten nejlepší čas na to, podívat se, jak se tato léčivá zelenina vůbec pěstuje a kdy je nejlepší čas na to, vsadit jí do půdy.

Nároky na pěstování cibule

Cibule má, stejně tak, jako některé jiné druhy zeleniny, své specifické nároky na pěstování. Cibuli není vhodné pěstovat ve vyšších nadmořských výškách, kde se jí nedaří a ani jí dopřávat příliš kyselou půdu. Pokud je totiž půda těžká, kyselá a také studená, nebude se vaší cibuli dařit a s úrodou příliš nepočítejte. Cibule naopak vyhledává spíše sušší půdu, která je bohatá na humus a může být i o něco málo písčitější. V tomto případě budete mít jistotu, že vaši cibuli nezastihne nějaká choroba, která vám poničí naprosto veškerou úrodu. Cibuli rovněž prospívá i fosfor a draslík, co naopak nesnese je chlór a přílišné množství dusíku. V tomto případě tak vybírejte hnojiva, která tyto látky neobsahují. V opačném případě byste mohli své úrodě spíše ublížit, nežli přispět ke zdravému růstu.

Jak cibuli pěstovat?

Cibuli je možné pěstovat hned třemi možnými způsoby a sice buď z vámi předpěstovaných sazenice, ze sazečky či z přímého výsevu. Velmi často lidé volí variantu sazečky, která představuje situaci, kdy si kdekoliv v obchodě či v zahradnictví zakoupíte přímo cibulky cibule a ty posléze zasadíte do země. Nejlepším obdobím pro výsev cibule je březen a duben. Cibuli je vhodné sázet s rozestupy, které budou čítat minimálně 25 až 30 čísel.

Postup sázení cibule

Cibuli je třeba sázet mělce. Konce cibulek musí vždy vyčnívat nad půdu. Tuto cibuli budete moci posléze již koncem června sklízet a začít používat ve své kuchyni. O letních prázdninách v červenci a v srpnu zase budete sklízet úrodu, která vám bude dělat společnost po celou zimu, kdy bude cibule pěkně schnout třeba ve vaší spíži, kde bude dostatek sucha. Pokud máte doma pouze balkon a i přesto byste chtěli vlastní cibuli začít pěstovat, nemusíte zoufat, stačí totiž, když si seženete hlubší truhlík, do kterého ještě zelenou sazenici cibulky vysadíte. Chutnat bude rozhodně stejně dobře, jako ta z vaší zahrádky. Na sázení cibule není nic výrazně složité. Pokud jí dopřejete správné podmínky pro pohodlný růst a také ji dobře zasadíte do země, můžete se posléze těšit na velmi chutné cibule, které vám vytvoří zásoby na několik dlouhých měsíců. Kromě jiného budete mít upřímnou radost ze svých plodů, které již nebudete muset kupovat v supermarketu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like

Komentáře

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *