Naše tipy

Jak zalévat zahradu efektivně? Vsaďte na automatizaci

0
jak zalévat

I krátké období vysokých teplot sebou stále ve většině obcí přináší nutnost omezení spotřeby pitné vody. Pro účely mimo domácnost je tak nutné větší využívání jiných vodních zdrojů, například vlastních studní anebo zachycené dešťové vody. Jedině tak lze zamezit nutnosti občasného výpadku dodávek pitné vody. Bohužel externí zdroje vody nemá každý, a když už jimi disponujete, obvykle zjistíte, že nejsou neomezené a pravidelná zálivka vyžaduje více vody, než by se na první pohled mohlo zdát.

Zalévejte efektivně

Jednou z mála možností, jak se dostat z prekérní situace a nepodílet se na vyčerpání zásob pitné vody, je vystačit s málem. To znamená, že i malá nádrž nebo sud s dešťovou vodou či mělká studna by měly zvládnout zásobovat váš záhon se zeleninou nebo s květinami. Jak na to? Řešení tkví v efektivním využití vody. Tu zaručí například mikrozávlaha v podobě kapilárních rozvodů, která vodu dovede přímo ke kořenům rostlin. Kromě ní můžete využít také mikrorozprašovače a zalévat rostliny přímo shora, což je praktické zejména ve sklenících, v nichž zároveň dojde k nárůstu vlhkosti. Díky tomu se veškerá voda ihned neodpaří, přestože je ve skleníku vyšší teplota vzduchu.

Kapénková závlaha nemá konkurenci

Zdaleka nejefektivnějším způsobem zalévání je kapénková závlaha, která dovede vodu ke kořenům rostlin a ta je tak využita přesně tam, kde je potřeba. Pro ještě lepší využití vody zakryjte záhony mulčem. Díky němu se neodpaří voda tak rychle a zvýšená vlhkost zajistí stálé mikroklima, které bude stačit pouze udržovat pravidelnou zálivkou, aby půda nikdy úplně nevyschla. I pro kapénkovou závlahu navíc můžete využít zachycenou dešťovou vodu ze sudu nebo nádrže. Stačí si pořídit praktické čerpadlo pro závlahy, které vodu dopraví odkudkoliv na místo určení.

Jak zalévat trávník?

Nechcete-li mít na zahradě ani v největších vedrech vypálená žlutá místa, budete se muset zaměřit i na zálivku trávníku. U toho je nejefektivnější způsob zalévání zespodu. To znamená nainstalovat zavlažovací hadice pod kořenový systém trávníku. Instalace takové zavlažovací soustavy je sice pracná a nákladná, později se ale vrátí v úspoře vody a peněz na ni vynaložených. Nechce-li se vám kopat, můžete i na trávník pořídit trysky vytvářející vodní mlhu, která ale má tu nevýhodu, že bývá často unášena větrem jinam než byste zrovna potřebovali.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like

Komentáře

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *