Okrasné zahrady

Okrasné jezírko, ve kterém se budete moci koupat? Příjemné 2v1!

0
okrasné jezírko

Okrasné jezírko se stane chloubou vaší zahrady, zároveň vám může poskytnout vítané osvěžení v horkých dnech. Je to vlastně takové 2v1.

Okrasné jezírko krok za krokem

Nejdříve je potřeba vybrat vhodné místo, kdy byste měli pamatovat na to, že není rozumné umisťovat okrasné jezírko na přímé slunce, ale zároveň ani do úplného stínu. To samé platí i o umístění pod listnaté stromy, jejichž spadané listy by mohly jezírko znečistit. Jako ideální se jeví místo, které je částečně zastíněné -tzv. bloudivým stínem, které okrasné jezírko zastíní po dobu 6 hodin denně.

A co dál?

Dalším krokem je tvarování okrasného jezírka. Část břehu byste měli vytvarovat pod mírným sklonem, poté vytvořit několik centimetrů širokou rovnou římsu a posléze břeh jezírka spustit prudce dolů a to klidně i pod úhlem 60 stupňů. Co se koupací části týče, měla by tvořit polovinu plochy a její velikost by měla být okolo 50 m2. Ideální hloubka pro plavání se pohybuje okolo 130 cm až 2 m.

Co poslouží jako hydroizolace?

Nepostradatelnou součástí okrasného jezírka je hydroizolace – tu můžete zajistit za pomoci speciální fólie. V první řadě vyložte prostor jezírka geotextilií, která fólie ochrání před poškozením. Poté použijte speciální fólii, kdy se nebojte investovat do dražšího typu, který vám zaručí, že se fólie při provozu jezírka ne protrhne. Fólie by měla přesahovat okraje jezírka alespoň o 50-70 cm, aby jí bylo možné na břehu dostatečně upevnit.

Jaké rostliny zvolit?

Aby vám okrasné jezírko dělalo parádu, nesmí mu chybět rostliny, které se zde zároveň postarají o čištění vody. Doporučujeme vsadit na druhy rostlin, kterým nevadí velké mokro. Do nejhlubší části jezírka se umisťují lekníny, teprve až poté se vysazují vodní rostliny. Zapomenout byste neměli ani na mokřadní rostliny, kterými je vhodné osázet cca třetinu vodní hladiny.

Kam umístit čerpadlo?

Čerpadlo doporučujeme umístit asi do poloviny jezírka, kdy zajistíte, že do sebe nebude nasávat bahno, které se nachází na dně. Zároveň je potřeba, aby se voda ze spodní oblasti jezírka nemísila s vodou povrchovou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like

Komentáře

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *