Vše pro zahradu

S příchodem podzimu je třeba na zahradě vykonat řadu prací

0
podzimní zahrada

Podzim je v plné síle, a to je jasným signálem pro všechny zahrádkáře, že je třeba jejich zahrady připravit na zimu. Na jaké činnosti by rozhodně neměli zapomenout, pokud nechtějí na jaře napravovat podzimní resty?

Podzimní prořezání umožní stromům lépe dýchat

Podzim je ideálním časem pro prořezání a zastřižení ovocných stromů a dřevin. Jeho cílem je zbavit stromy přebytečných větví, které by jim na jaře mohly bránit ve vyrašení nových pupenů. Stejně tak by měly podzimnímu prořezávání padnout za oběť nemocné a suché větve, které stromy zbytečně vysilují. U angreštů a rybízů by měly být odstraněny staré a odplozené výhony.

Hnojit lze moderně i konzervativně

Stromky a keře se před příchodem zimy doporučuje pohnojit vícesložkovým hnojivem. Již naši předci měli v oblibě uleželý koňský nebo kravský hnůj, který lze i v dnešní době jen a jen doporučit. Někteří zahrádkáři ke kořenům přihrnují mulč nebo posekanou trávu. Zmiňované hnojivo je možné použít rovněž na záhony. Zde je třeba pamatovat na to, že některé rostliny hnojení nesnáší. Typickým příkladem je cibule a česnek.

Rytí záhonků je lepší nechat na jaro

V minulosti patřilo k samozřejmým podzimním pracím na zahradě i rytí záhonků. V současnosti však někteří odborníci tuto práci nedoporučují, protože dochází k tomu, že obnažený záhon je následně vystaven dešti, sněhu i mrazům, což má za následek vyplavení živin z půdy.

Hrabání listí je nutnost, které neutečete

Podle různých výzkumů je nejméně populární prací na podzimní zahradě hrabání listí. K němu by mělo docházet pravidelně, aby se na trávníku zbytečně nehromadilo. Mohlo by totiž na zahradu přinést nějakou houbovou nemoc, o což žádný zahrádkář nestojí. Pokud zůstane listí na zahradě ležet přes zimu, na jaře je pod ním možné najít plesnivějící místa. Výjimkou jsou porosty cibulovin, kde se naopak přikrývka z listí doporučuje.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like

Komentáře

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *