Naše tipy

Schody jsou praktickými dekorativním prvkem zahrady

0
schody v zahrade

Schody nemusí být nutně součástí pouze svažitých zahrad, lze je totiž využít i v méně členitém terénu. Tehdy schody v zahradě poslouží nejen jako praktický, ale i jako dekorativní prvek. Podle čeho schody do zahrady vybírat a nad čím se před jejich realizací zamyslet?

Nejdříve přemýšlejte, teprve poté budujte

Na samotném začátku není na škodu zamyslet se nad několika důležitými body, které vás při stavbě schodů na zahradě neminou. Nejdříve popřemýšlejte o spádu, na jehož základě určete počet stupňů – u zahradního schodiště sestupně zpravidla staví nižší a hlubší (výška cca 15 cm a hloubka nejméně 30 cm). V potaz berte i pevnost terénu, kdy je v případě neslehlého podkladu nutno počítat s tím, že si schody mohou postupem času tzv. sednout.

Jaký vybrat materiál pro zahradní schody?

Pro výstavbu zahradních schodů se zpravidla používají klasické materiály v podobě kamene, dřeva, betonu nebo cihel. Velmi často jsou ale k vidění i schody z trámů, prken nebo kulatiny.

Při výběru materiálu dbejte na to, aby byly finální schody skutečně stabilní a pevné. Vhodnou alternativou je kupříkladu přírodní kámen, který nejenže je nesmírně odolný, ale zároveň nenaruší přírodní vzhled vašeho pozemku. Pakliže chcete při výstavbě schodů ušetřit, můžete se spolehnout na betonové schody – výhodou betonu je skutečnost, že jej lze povrchově upravit, ať už pískováním nebo barvením, takže mohou být ve finále nerozeznatelné od cenově dražšího přírodního kamene.

Schody ze dřeva? Proč ne!

Pokud si zakládáte na přírodním vzhledu zahrady, uděláte nejlépe, když pro zahradní schody použijete dřevo. Nabízí se třeba již zmíněná kulatina, odolné schody lze vytvořit z pražců, jež je možné impregnovat a tím pádem ještě zvýšit jejich odolnost.

Se schody si můžete vyhrát

Ať už si pro zahradní schody vyberete kterýkoli materiál, můžete si s ním na své zahradě opravdu vyhrát. Schody lze různým kladením materiálu buď zúžit, nebo rozšířit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like

Komentáře

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *