Okrasné zahrady

Surfínie – Krásné, nenáročné, a přesto odolné květiny

0
surfínie

Surfínie, aneb co je to vlastně za květinu? Mnozí z milovníků rostlin již měli stejně jako já někdy možnost spatřit balkony a terasy plné krásných barevných květin ať již v zahraničních či v tuzemských květináčích. Jedná se rostlinu známou pod názvem Surfínie. Pod tímto jménem se ukrývají vlastně Petúnie. Hlavní rozdíl mezi nimi ovšem spočívá v tom, že stonky Surfínií přepadávají přes okraj květináče ozdobným způsobem, místo běžného růstu do výšky a šířky. Především díky své kráse a nenáročnosti se pomalu, ale jistě se stávají nedílnou součástí české květinové kolekce. V budoucnu tak budeme květy bílé, růžové, purpurové nebo modré barvy moci obdivovat stále častěji.

Nenáročná, krásná a vytrvalá

Surfínií existuje hned několik různých druhů z nichž každý má svůj vlastní specifických způsob pěstování, stejně jako umístění. Ovšem mají společnou jedno vlastnost. Jedná se o trvalky, které v případě kvalitního zazimování přinášejí radost i dlouhá léta. Největší předností této květiny, ale je zvláště její nízká náročnost na péči. Jde v podstatě o rostlinu univerzální povahy přinášející potěšení s minimální nároky. Lépe se jí daří na slunném prostředí, ačkoliv svoji krásu neztrácí ani v polostínu. Navíc během období léta může být umístěna venku, stejně tak jako i doma. Během doby růstu stačí pouze dohlédnout, aby měla dostatek světla, vody, a především musíme dbát na pravidelné hnojení roztokem minimálně jednou týdně.

Základem úspěchu je správné zasazení

Bohužel i přes svoji univerzálnost, nízkou náročnost na péči i odolnost je třeba věnovat pozornost správnému způsobu zasazení této květiny. Semínka rostliny je nejvhodnější sázet během ledna až března, protože již v květnu můžeme mít malé sazeničky.  Pro dosažení úspěchu musíme zejména zvolit vhodné místo pro její umístění. Ideální volbou jsou květináče závěsného typu. Rostlina nejen, že lépe vynikne, ale především se jí v nich i lépe daří. V případě, že Surfínie zakoupíte přímo v obchodě je nezbytné je chránit před přímým slunečním světlem, a to nejméně následující tři dny.

Dbejte na kvalitní hnojení a dostatečné zavlažování

Nejzásadnějším prvkem celé péče je dostatečné zavlažování. K tomuto účelu jsou nejvhodnější truhlíky se samo zavlažovací schopností. Běžně jsou k dostání v zahradnických potřebách. Rovněž dbejte na správnou metodu vysazování po třech až maximálně čtyřech rostlinách v klasickém truhlíku s délkou šedesát centimetrů. Substrát volte takový, aby vyhovoval balkonovým květinám například pelargoniím. Do substrátu je možné také přidat hnojivo, které uvolňuje živiny během celého roku nebo případně využít pomoci speciálních hnojících přípravků.

Nemoci a slabiny této krásné květiny

I když jde o poměrně velmi odolnou rostlinu, přesto některé slabiny přece jen má. Jedná se zejména o onemocnění houbami nazývané padlí. Pokud chceme svou milovanou Surfínii ochránit, je nutné provést před začátkem léta preventivní ošetření postřikem. Když sezóna končí je naopak nutné nezapomenout na její včasné zazimování. Vhodným místem k uložení je místnost, která je dostatečná světlá a chladná. Rovněž musíme omezit četnost zalévání a hnojení na minimum. Jestliže tuto drobnou péči nezanedbáme, můžeme získat květinu, která nám bude přinášet radost dlouhé roky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like

Komentáře

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *