Okrasné zahrady

Trvalky – okrasné květiny pro Vaši zahradu

2
trvalky

Trvalky, rovněž označovány jako pereny, jsou skupinou rostlin, definovaných jakožto nedřevnaté víceleté rostliny. Jedná se o květiny, které během jara, léta a podzimu vykvetou a následně zimu přečkávají pouze jejich podzemní orgány, jako jsou cibulky a kořeny.

Jak trvalky dělíme?

Chcete si založit vlastní okrasný záhonek na zahradě, osázet jej trvalkami, ale nevíte, jaké zvolit? Nejdříve si musíte ujasnit, jak dlouho chcete trvalky pěstovat. Trvalky totiž dělíme na krátce žijící trvalky (krásnoočka, kokardy nebo vlčí boby), které žijí v průměru tři roky, a dlouholetky (třapatky, pivoňky nebo třeba dobromysli), které se dožívají let třeba dvacet.

Další kritérium, na které musíte při výběru trvalek dbát, je jejich potřeba po Slunci. Některé trvalky k růstu přímo vyžadují Slunce (třapatky, pivoňky, plamenky), některým naopak vyhovuje polostín (čemeřice, kakosty) a některé zase vyniknou ve stínu (kapradiny, bohatě kvetoucí čechravy).

Střední Evropa má optimální podmínky pro růst široké škály různých trvalek, ať už se jedná o trvalky nízké, plazivé, střední nebo vyšší.

Které trvalky jsou pro naše podmínky ideální?

Mezi nejčastěji vysazované trvalky v České republice patří:

  • Sasanka zahradní – její velké purpurově růžové květy mohou dosáhnout průměru až 11 cm a vydrží velmi dlouho a hodí se do polostinných až stinných záhonů.
  • Boubelka velkokvětá – poupata této trvalky vypadají jako modré malé balónky a díky svým velkým květům patří mezi jedny z nejkrásněji kvetoucích trvalek, zejména v létě.
  • Mochnička trojčetná – žlutě kvetoucí trvalka pocházející ze Sibiře, která je specifická svými trojčetnými listy.
  • Kuklík šarlatový – známý pro své miskovité květy, mírně připomínající zvony. Je ideální pro záhony vystavené přímému Slunci.
  • Listopadky (Chryzantémy) – svůj název získaly právě proto, že kvetou až na podzim, potažmo tedy v listopadu a to až do prvních mrazů. Kvetou ve všech různých barvách, nejčastěji však na zahradách najdeme chryzantény fialové.

Jak správně připravit půdu?

Vzhledem k tomu, že trvalky zůstávají v záhonech minimálně tři roky, je nutno půdu pro jejich výsadbu řádně připravit.

Trvalky vysadíme do hluboce propracované půdy, kterou řádně odplevelíme. Před samotnou výsadbou je nutno ještě půdu pohnojit, nejlépe kompostem nebo jiným organickým hnojivem. Samotné rostliny sázejte zhruba tři na metr čtvereční.

Samotnou cibulku nebo kořeny trvalek usaďte tak, ať není hlouběji než v květináči. Příliš hluboká výsadba by mohla způsobit, že trvalka vůbec nevyroste a naopak, příliš mělká výsadba by zapříčinila umrznutí kořenů v zimě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like

2 Komentáře

  1. Chryzantény – to myslíte vážně?

    1. Děkujeme za upozornění, občas se překlep stane zejména když jsou písmenka u sebe 🙂 Horší by bylo chrizentémi 😀 S tímto se žít nedá 🙂

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *