Naše tipy

Vodou můžete šetřit i na zahradě. Jak na to?

0
na zahradě

Šetřit vodou na zahradě je stejně důležité jako v domácnosti. Možností se přitom nabízí celá řada – množství kohoutkové vody, kterou využijete, snížíte pomocí mulčování, sběrem dešťové vody i výsadbou rostlin odolných vůči suchu.

Proč je uvážlivé hospodaření s vodou důležité?

Šetřit vodou na zahradě je důležité ze dvou důvodů. Nejde pouze o peníze, ale také o ochranu životního prostředí – zvýšená spotřeba nutí dodavatele využívat podzemní vodu a odebírat ji z vodních toků, což rozhodně neprospívá přírodě, a navíc má vliv na cenu vody.

Kumulujte dešťovku

Možná jste to netušili, ale dešťová voda ušetří až polovinu celkových výdajů za vodu v domácnosti. Nádrž na dešťovou vodu neboli retenční nádrž se proto objevuje na zahradách čím dál častěji. Zatímco voda zachycená v sudech pod okapy nachází využití především při zálivce záhonů, dešťová voda z nádrže je využitelná i v celé řadě domácích činností – v rámci úklidu i při splachování WC nebo praní prádla. 

Naučte se pečovat o půdu

Přidáváním organické hmoty do půdy zlepšíte její strukturu, díky čemuž bude lépe zadržovat vlhkost. Mulčováním záhonů a na jaře i kolem základů keřů a stromů zase zabráníte odpařování vlhkosti během období sucha. Do kompostu pak můžete přidat granule nebo gel, které zadržují vodu, nebo použijte kompost, do kterého jsou již přimíchány.

na zahradě

Zahradu zalévejte ve správný čas

Mnozí z nás své zahrady zalévají až přespříliš. Je to nehospodárné a zároveň pracné. Zda byste měli zalévat, nebo ne, zjistíte tak, že se zkontroluje stav půdy v hloubce jedné lopaty. Pokud je vlhká, je to v pořádku; pokud je suchá, je čas zalít. 

Pokud máte jílovitou půdu, může se vám zdát vlhká bez ohledu na to, jestli je zavlažovaná, nebo ne, a písčitá půda může být suchá, i když je v ní voda. V takovém případě sledujte rostliny, mohou totiž vykazovat známky nedostatku vody – když listy změní polohu nebo ztmavnou. V tu chvíli si všímejte, jak půda vypadá.

Pravidelným zaléváním zahrady před očekávaným nástupem sucha udržíte hladinu vlhkosti v půdě a pomůžete předcházet nedostatku vody. Rostliny byste měli zalévat večer, kdy je chladněji, abyste minimalizovali odpařování.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like

Komentáře

Comments are closed.