Naše tipy

Vyvýšený záhon je skutečná ozdoba zahrady

0
vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon může být skutečnou pastvou pro oko. Vyvýšené záhony lze postavit prakticky do jakékoli šířky a výšky a díky jejich variabilnosti se s nimi dá úžasně pracovat. Pokud chcete mít na své zahradě skutečný skvost, je vyvýšený záhon přesně tím, co vy i vaše zahrada potřebujete.

Jaké jsou výhody vyvýšeného záhonu

Možná si říkáte, proč ztrácet čas s budováním vyvýšeného záhonu, když ten obyčejný plní prakticky tu samou funkci. Vyvýšený záhon však s sebou přináší celou řadu výhod:

  • lze je postavit i na svahu
  • snadno se udržují
  • nemusíte se k nim ohýbat
  • plevel se zde podstatně méně šíří
  • představuje překážku pro mnohé škůdce

Jak na stavbu vyvýšeného záhonu

Aby váš vyvýšený záhon nepůsobil jako nevzhledná hromada zeminy, doporučujeme jej ohraničit za pomoci dřevěných trámů, kamenů nebo třeba cihel. Tím dosáhnete daleko upravenějšího a celistvějšího dojmu.

Základem záhonu jsou hrubé haluze a větvičky. Na ty jako další vrstvu rozložte posekanou trávu, nebo použijte rozdrcené odřezky keřů. Následně je potřeba na tyto dvě vrstvy rozložit částečně zetlelý kompost. Před poslední vrstvou je vrstva humusu, na kterou přijde poslední vrstva zeminy, kterou jste odstranili při zakládání záhonu.

Jaké rostliny jsou vhodné pro pěstování na vyvýšeném záhonu?

To je velmi dobrá otázka, na kterou ale neexistuje jedna univerzální odpověď. V podstatě záleží na tom, co jste použili na vyhnojení záhonu. U vyvýšených záhonů je potřeba ctít zásadu rozlišování plodin podle tratí.

Jak se starat o vyvýšený záhon

Vzhledem k tomu, žije půda na vyvýšených záhonech kyprá, má tendence podstatně rychleji vysychat nešli na běžném záhoně. Proto v létě dbejte na pravidelnou zálivku. Nelekejte se, že vám povrch zeminy postupem času bude klesat – je to úplně normální a bohatě postačí, když každý rok do záhonu doplníte směs kompostu a zeminy. Pokud vám vyvýšený záhon přeci jen zhyzdí plevel, zbavujte se ho pravidelně – dobrou zprávou je, že plevele bude každým rokem ubývat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like

Komentáře

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *