Vše pro zahradu

Základní pravidla pro kompostování

0
kompostování

Zahradník-kompostér dělá mnohem víc, než jen kompostuje. Základní myšlenkou kompostu je proces rozkladu. A od této myšlenky se celá záležitost kompostování odvíjí. Při dodržování základních pokynů navíc máte prostor pro ještě více způsobů, jak vytvořit kompost ve své zahradě. Nemusíte přitom příliš investovat.

Ulehčete si práci

Udržujte zahradu a kompost co nejblíže k sobě. Kompostujte ve své zahradě s organickým materiálem, který produkujete. To může být problém, protože zatímco většině plodin se líbí na přímém slunci, kompost si nejlépe udržuje vlhkost, pokud je ve stínu. Takže svůj kompost mějte ve stínu, ale co nejblíže zahradě to jde.

Pracujte s tím, co máte

Kompostujte to, co vaše zahrada produkuje, a importujte materiály pouze tehdy, když jsou vhodné a mají zvláštní hodnotu pro vaše projekty kompostování. Namísto toho, abyste kupovali materiály, o kterých jste slyšeli, že jsou pro kompost skvělé, použijte to, co máte po ruce. Většina zahrad produkuje spoustu spadlých listů, posekané trávy a slupek od zeleniny.

Pomozte kompostéru dělat jeho práci

Kompost je výsledkem rozsáhlé populace organismů – od žížal až po mikroskopické bakterie. Tyto organismy zpracovávají organickou hmotu na výživu půdy a rostlin. Proto musíte vytvořit ideální podmínky pro základní tvorbu kompostu. Nechte je pracovat vyvážením „hnědých“ a „zelených“ složek kompostu a případným vlhčením materiálu. Dále můžete provzdušňovat hromady kompostu tak, že je otočíte tak, aby stimulovala mikrobiální aktivitu.

Kompostování – běžná zahradnická praxe

Díky kompostování tedy dosáhnete nejen kvalitnější půdy pro své rostliny, ale navíc se zbavíte i rostlinných zbytků, které by vám zbytečně zaplňovali popelnice a koše na odpadky. Správný kompost vám může dopomoci k tomu, že ušetříte peníze za hnojiva, která byste museli jinak kupovat, abyste dosáhli kvalitní produkce ovoce a zeleniny.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like

Komentáře

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *