Založení skalky není vůbec špatný nápad, máte-li v zahradě nevyužitý kus půdy, nebo třeba opomíjený svah, kterému by úprava v podobě skalky velmi slušela. Mnoho lidí si myslí, že je založení skalky složité a časově náročné a tyto představy je od budování velmi často odrazují. Ve skutečnosti to tak složité není.
Založení skalky krok za krokem
Pokud uvažujete o založení skalky, bude se vám pár užitečných rad jistě hodit. S jejich pomocí zvládnete skalku založit pěkně krok za krokem.
Krok číslo 1: místo a velikost
Založení skalky začíná tím, že pro tento oblíbený zahradní úkaz vyberete vhodné místo a popřemýšlejte o velikosti. Ideálním místem pro skalku je například svah na zahradě nebo její nevyužitý roh.
Krok číslo 2: příprava půdy
Ačkoli dříve nepsané pravidlo tvrdilo, že je při založení skalky nutná drenáž, dnes už to vzhledem ke skutečnosti, že v daleko méně prší a rostliny patřičnou váhu potřebují, neplatí. Půdu je potřeba provzdušnit pískem, ten lze nahradit jemnou sutí z lomu.
Krok číslo 3: výběr kamenů
Aby vaše skalka působila přirozeným dojmem, dejte při výběru kamenů přednost takovému druhu, který je typický pro vaši lokalitu. S kameny si na skalce můžete vyhrát, lze je různě nastavovat i skládat, nebojte se při realizaci skalky kameny zapustit alespoň jednou třetinou do půdy.
Krok číslo 4: rostliny
Nedílnou součástí skalky jsou rostliny, konkrétně skalničky a alpinky. Ty můžete pořídit nejen v zahradnictvích, ale i v trvalkových školkách. Při výběru rostlin berte ohled na stanoviště, protože zatímco některým rostlinám svědčí polostín, jiné vyžadují více sluníčka.
Do polostínu se hodí například dymnivka žlutá, prvosenka či trávnička přímořská, na slunná stanoviště můžeme doporučit mateřídoušku, netřesk, lomikámen nebo pupalku, na suchá místa lze umístit kostřavu, čistec nebo hlaváček jarní.
Komentáře