Okrasné zahrady

Dlažba okolo pergoly, terasy nebo na cestičce – podle čeho poznáte, která je ta pravá?

0
dlažba v zahradě

Dlažba slouží nejen pro zpevnění povrchu, ale zároveň na zahradě zaujímá i roli estetického prvku. Máte-li na své zahradě terasu, pergolu nebo třeba bazén, neobejdete se bez zpevněné zeminy, kdy záleží jen na vás, pro jaký typ dlažby se rozhodnete. Dlažba na zahradě totiž není jen otázkou vkusu, ale i finančních možností.

Dlažba může vzhled zahrady vylepšit i pokazit

Dlažba může být kamenná i keramická, z pálených cihel nebo třeba v podobě betonové skládačky. Při výběru byste měli přemýšlet a své rozhodnutí neuspěchat, protože vámi vybraná dlažba může celkový dojem zahrady buď příjemně podtrhnout, nebo naopak pokazit – a to by byla škoda.

Podle čeho dlažbu vybírat?

Dlažbu byste měli vybírat nejen na celkové pojetí vaší zahrady, ale pomocníkem při rozhodování by vám měl být i materiál, který je svým způsobem charakteristický pro vaši oblast. Dlažba by na zahradě neměla působit jako pěst na oko, ale naopak by měla příjemně splynout.

Keramická dlažba

Jako první zmíníme keramickou dlažbu, která se vyrábí z jílu, přírodní koalíny jiného živičného materiálu. Použitý materiál se následně slisuje a vypálí při teplotě, která dosahuje až 1300 °C. Keramická dlažba je vysoce odolná, trvanlivá a snadno omyvatelná.

Betonová dlažba

Pokud hledáte levnější alternativu, nabízí se jako vhodné řešení betonové dlaždice, jež se vyrábí v mnoha tvarech – betonové dlaždice tak mohou mít tvar kostek, desek, profilovaných tvárnic nebo odlehčených tvárnic. Povrch betonové dlažby je upravován lisováním a barvením. Velice pěkně mohou na zahradě vypadat velké betonové dlaždice s lisovaným reliéfem.

Cihlová dlažba

Do třetice všeho dobrého se jako vhodná varianta nabízí i cihlová dlažba, kdy je potřeba investovat vysoce odolného materiálu – konkrétně se jedná o zušlechtěné cihelné střepy nazývané klinkery. Ty dokážou odolat mechanické i chemické zátěži, problém jim nedělají ani extrémní výkyvy počasí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like

Komentáře

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *